Kancelářská křesla jako základ úspěchu sedavého zaměstnání!
Ač by se mohlo zdát, že mít sedavé zaměstnání je výhra, opak bývá často pravdou. A kdo ho jednou okusil, jistě nám dá za pravdu. Trávíte i vy většinu pracovní doby sezením? Pak by vám kvalitní kancelářská židle rozhodně neměla chybět!
Nástrahy sedavého zaměstnání
Často se lidé, kteří tráví většinu své pracovní doby v sedě u počítače, setkávají s nepochopením, jak je může něco bolet, když celý den jenom sedí. A to je přesně ten problém! Sedět totiž osm hodin na jedné židli a v jedné poloze rozhodně není nic příjemného ani zdravého. V jednu chvíli se začnou ozývat nejrůznější zdravotní problémy, jako je například bolest zad, syndrom karpálního tunelu, zhoršené trávení, ochablost břišního svalstva, otoky dolních končetin, trombózy či křečové žíly.
Jak těmto nepříjemnostem předcházet a co je základem úspěchu sedavého zaměstnání? Nejdůležitější je zdravé sezení a skutečně kvalitní kancelářské křeslo.
Proč si pořídit kancelářskou židli?
Vůbec prvním krokem na cestě proti neduhům způsobeným sedavým zaměstnáním je jednoznačně pořízení vhodného kancelářského křesla a správná technika sezení. Jedno bez druhého fungovat bohužel nebude. I z té nejkvalitnější kancelářské židle vás budou bolet záda, jestliže si neosvojíte základy držení těla. Stejně tak si nepomůžete správným sezením na nekvalitní a nevhodné židli.
Za nejlepší řešení se považuje kancelářské křeslo vybavené na míru všem vašim potřebám. Počátečním kritériem by při jeho výběru měla být nosnost kancelářského křesla, která musí být vyšší než hmotnost uživatele. Dále je na řadě mechanika židle, jež hýbe sedákem a opěradlem. Na našem e-shopu si můžete vybírat z pestré nabídky nejrůznějších kancelářských židlí.
Jak vybrat vhodné kancelářské křeslo?
To, že by každá pracovní židle měla být ergonomická, snad není třeba ani zmiňovat. Pokud se však chcete na židli cítit komfortně i po osmi hodinách sezení, je zapotřebí, aby mechanika nenabízela pouze výškové nastavení kancelářské židle a její otáčení, ale také houpání či aretaci v různých polohách. Čím dál více vyhledávaná je v poslední době také balanční mechanika, kterou většinou disponují pouze zdravotní židle a ve své podstatě simuluje sezení na gymnastickém míči.
Vůbec nejoblíbenější jsou kožená kancelářská křesla vyznačující se skvělou odolností. Někdy se však vyplatí dát přednost látkovému kancelářskému křeslu. A to zejména v horkých letních dnech, neboť je lépe provzdušněné. Většinou ale nebývají látková kancelářská křesla tolik reprezentativní.
Mnoho času u počítače se samozřejmě dá trávit i jinou činností než prací. Pro dlouhé a pohodlné hraní her slouží speciální herní křesla mající zase trochu jiné parametry. Velká část herních křesel k PC je také ergonomicky tvarovaná, a navíc má například speciálně tvarované opěrky na lokty a celkově u nich můžeme vidět jiný posed než v případě běžného kancelářského křesla.
Jak si zajistit pohodlí při dlouhém sezení?
Máte vybranou vhodnou kancelářskou židli? Skvělé! Dalším důležitým krokem je správně sedět a ergonomicky si přizpůsobit své pracovní místo. Níže vám přinášíme několik rad, jak zdravého sedu jednoduše dosáhnout.
Na židli během práce vždy seďte vzpřímeně a nehrbte se. Zadek posuňte do zadní části sedáku a bedry se opírejte o bederní opěrku. V průběhu dne se pokuste občas změnit polohu trupu – chvíli seďte v záklonu, chvíli seďte rovně a chvíli zase lehce předkloněni. Krásně tak snížíte napětí svalstva a ulevíte svým zádům.
Výška pracovní desky by měla být totožná s výškou vašich loktů a během psaní na klávesnici by mělo vaše nadloktí s předloktím svírat úhel 90 °. Za zdravou vzdálenost očí od monitoru je považováno 45 až 70 cm. Úhel pohledu by neměl být zcela kolmý, ale měl by směřovat lehce nad střed obrazovky. Nohy by měly mít dostatečný prostor na protažení a lýtko se stehnem musí v koleni svírat rovněž 90 °.
Během dne se pravidelně protahujte a minimálně jednou za hodinu udělejte alespoň pár kroků.